Fundusze unijne / Pomoc publiczna

· Reprezentujemy beneficjentów w sprawach związanych z utratą środków z dofinasowania unijnego na skutek dokonywanych korekt finansowych (pomniejszenie dofinansowania oraz żądanie zwrotu środków) oraz stwierdzenia niekwalifikowalności wydatków oraz projektów, w tym zarówno w postępowaniach administracyjnych i przed sądami administracyjnymi oraz przed sądami powszechnymi w sprawach cywilnych.

· Reprezentujemy beneficjentów środków unijnych w toku kontroli projektów wykonywanych przez instytucje przyznające środki UE, UZP, NIK, Centralne CBA, RIO, w tym sporządzamy zastrzeżenia do informacji i protokołów pokontrolnych.

· Kompleksowo wspieramy beneficjentów w przygotowaniu i przeprowadzeniu postępowań zamówieniowych finansowanych ze środków zagranicznych, w tym z funduszy UE – niezależnie od tego, czy zamówienia udzielane są zgodnie z Pzp, czy zasadą konkurencyjności lub inną wymaganą przez instytucję udzielającą dofinasowania procedurą zamówieniową.

· Doradzamy w zakresie problemów prawnych i sporów związanych z wykonywaniem umowy o dofinansowanie, w tym opiniujemy dopuszczalność i zasadność ich aneksowania.

· Sporządzamy dedykowane procedury zakupowe (regulaminy udzielania zamówień) pozwalające udzielić zamówień w projekcie zgodnie z wszystkimi obwiązującymi zasadami i wymogami.

· Sporządzamy ekspertyzy prawne dotyczące zawiłych problemów prawnych związanych z realizacją projektów unijnych.

· Audytujemy wnioski o dofinansowanie pod kątem spełniania warunków konkursowych, ustalamy status przedsiębiorstw, oceniamy kwalifikowalność projektów i wydatków, oceniamy dopuszczalność udzielenia wsparcia w świetle przepisów o pomocy publicznej.

· Doradzamy w toku realizacji projektów. Posiadamy doświadczenie w prowadzeniu wsparcia prawnego w realizacji projektów unijnych, w tym dużych projektów infrastrukturalnych (energetyka, IT i telekomunikacja, kolej, drogi, wodociągi, ochrona środowiska, infrastruktura sportowa), projektów B+R oraz projektów „miękkich”.

· Reprezentujemy przedstawicieli beneficjentów przed komisjami orzekającymi w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

· Podejmujemy działania celem niewpisania beneficjenta na listę podmiotów wykluczonych z możliwości uzyskiwania środków unijnych oraz wykreślenia beneficjenta z listy, jeżeli został na nią wpisany.

· Oceniamy (na rzecz wnioskodawców) zasadność negatywnej oceny zgłoszonego w konkursie projektu.

· Sporządzamy protesty i skargi oraz reprezentujemy wnioskodawców w postępowaniach związanych z nieprzyznaniem środków UE.

· Analizujemy występowanie pomocy publicznej.

· Oceniamy zgodność środka pomocy publicznej z przepisami krajowymi oraz prawem UE.

· Reprezentujemy beneficjentów środków pomocy publicznej w postępowaniach notyfikujących pomoc do organów krajowych oraz Komisji Europejskiej.

· Oceniamy sposób wykorzystania środka pomocy publicznej, ryzyko ustalenia nieprawidłowości oraz obowiązku zwrotu uzyskanej pomocy publicznej.

· Reprezentujemy beneficjentów pomocy publicznej w postępowaniach dotyczących obowiązku jej zwrotu.

· Doradzamy we wszystkich istotnych kwestiach związanych z prawidłowym uzyskaniem pomocy publicznej, w tym dokonujemy ustalenia statusu przedsiębiorstwa, oceniamy relacje pomiędzy przedsiębiorstwami i ich wpływ na możliwość uzyskania, wartość i dopuszczalną intensywność pomocy publicznej.

· Oceniamy możliwość łączenia ze sobą różnych rodzajów pomocy publicznej oraz ryzyko przekroczenia dopuszczalnych limitów pomocy publicznej (w tym pomocy de minimis oraz pomocy dotyczącej COVID-19).

· Doradzam w zakresie sprawozdawczości, rozliczenia oraz wspieramy beneficjentów pomocy publicznej podczas kontroli. 

Dane kontaktowe:
Telefon: +48 71 747 01 50

Designed by Proformat